Juha Karese artiklid aretusest ja kasvatusest

Juha Kares on filosoofiamagister, eriõpetaja ja pika-ajaline koerakasvataja, rahvusvaheline välimikukohtunik ning Suomen Koirankasvattajat RY juhatuse esimees.

Oma blogis on ta avaldanud mitmeid artikkleid koerte kasvatamisest ja aretamisest. Autori loal oleme mõned neist tõlkinud ja avaldame ka siin lehel. 

Puhkuse ajal kaugemalt vaatamine toob tulemust juba paari päevaga. Mõtiskledes koerte kasvatamise ja aretuse üle näen asju jälle selgemalt. Hea koerakasvataja on loov kriitik. Mida see tähendab ja miks kasvataja peaks olema kriitik? Kasvatuse ja aretuse süda on visioon. See on kasvataja selge nägemus tõust, tüübist, iseloomust, tervisest ja kogu populatsioonist.  Parimad kasvatajad armastavad on tõugu ja jälgivad seda ülemaailmselt. Kasvataja peab teadma, milline on tõu olukord. Kasvataja teab ja oskab tõlgendada tõus esinevaid ilminguid, moevoole, olukorda ja oskama ette näha ka tulevikku. Ta tegutseb sellel põhjal ja on loov.

Loe edasi: Puhkuseaegsed mõtisklused

Kuidas tunda ära hea kasvataja?

 

Kasvatajaid on igasuguseid. Allpool paar vihjet, kuidas tunda ära hea kasvataja. Kõva pealispinna all on peidus suure südamega, koeri armastav, innukas, igavesti õppiv, vigu tegev ja töökas inimene. Kuidas seda näha?

 

Loe edasi: Kuidas ära tunda head kasvatajat?

Olen väga mures koerte üksikute mõõdetavate tervisenäitajate ületähtsustamise kasvu üle koerakasvatuses. Mõõdetavad  ja numbrite või tähtede- ja lühenditena selgelt välja öeldavad tervisega seotud üksikud haigused on saanud ülisuure tähenduse koerte aretuses ning kogu arusaam koerte tervisest on väärastumas. On täiesti mõistetamatu, millise tähtsuse on mõnede tõugude tervise juures saanud puusad ja küünarnukid. Nägemuseta ja ilma reaalse, sugupõlvede pikkuse isikliku kogemuseta aretusega tegelejatel on lihtne toetuda numbritele ja/või tähtedele. Veel kurvem on, et mitmed tõuühingud on läinud kaasa sellise pealiskaudse lähenemisega tervisele. Seetõttu toimub nii mõneski tõus aretus numbrite/tähtedepõhiselt. See on kindel allakäigutee. Koer on elav ja tundlik kooslus, milles on kümneid ja kümneid erinevaid aspekte, mis mõjutavad tema heaolu ja kasutusotstarvet ja -omadusi. Seltsikoera roll on olla seltsiks. Mis on juhtunud ja juhtub koertega, kui kergesti mõõdetavad tervisenäitajad saavad ülevõimu? Liiga paljude tõugude tervis on järsku ainult puusad, küünarnukid ja silmad. See ei tähenda, et neid näitajaid ei peaks tõuaretuses arvesse võtma, ent asjad peaksid olema õigetes omavahelistes suhetes. Kahjuks on see harva nii. Tervis on terviklikkus - eluea pikkus ja elu kvaliteet on need, mida tuleks määratleda koera tervist hinnates.

 

Loe edasi: Arusaam koerte tervisest on väärastumas

See on see, mis tegelikult toimib.  Proovides asju teed vigu. Iga kasvataja teeb vigu. Vahel võivad vead olla kohutavad. Ma vihkan vigu, ent ma ka armastan neid. Ma saan vaadata ajas tagasi vigadele, mida ma olen teinud. Need on olnud mu suurimad õppetükid. Ma võin ausalt öelda, et vead on parimad õpetajad koerakasvatuses. Kui sa ei tee vigu, siis ma usun ausalt, et sa pole iial proovinud piisavalt palju. Kasvataja peab proovima ja kasutama oma kujutlusvõimet millegi uue loomiseks. See tähendab vigade riski. Agasamas on ka koerte omamine ja treenimine kõik võimalus õppida vigadest. See on üks koeraomanikuna arenemise võtmefaktoritest. Miks ja kuidas me õpime vigadest?

Loe edasi: Koeraomaniku ja kasvataja parimad õppetükid - õpi vigadest.

Ma olen aru saanud, et inimesed ei mõista tihti,  milline on emase ideaalkaal enne paaritust.  Ma hakkan oma emaseid toitma kuu või kaks enne jooksuaega veidi suuremate kogustega,  kui tavaliselt. Kui jooksuaeg algab, ma tahan, et mu emased oleksid veidi kaalukamad kui tavaliselt loetakse ideaalseks näitusekonditsiooniks.  Ma tunnen,  et see on oluline. Emane peaks muidugi olema muus osas parimas konditsioonis ja hästi lihaseline. Nii et nad saavad oma tavalise koguse liikumist ja kõike muud.  Lihtsalt nad on veidi kaalukamad.  Ka siis, kui tegemist on hurdaga,  näiteks hirvekoer,  siis ka nemad peaksid olema veidi kaalukamad.  Kui nad on paaritatud, ma jätkan ekstra toitmist. Miks ma pean seda lisakaalu oluliseks?

Loe edasi: Enne, kui emast paaritad, peaks tal olema suurem kehakaal - nad vajavad keharasva

Koerte kasvatamises olen aastakümnete jooksul muutunud järjest julgemaks ja julgemaks kutsikate kasvatamises. Kutsikatele on oluline kasvada turvaliselt ja rahulikult esimese elukuu jooksul. Selle  järel algab maailma uurimise aeg ning kasvataja ei tohiks jätta seda kasutamata. Kutsikaid tuleb käsitleda reipalt ja sageli. Kutsikaid võib õues jalutada lühikest aega järjest juba väga varakult. Võõraid olukordi, uusi inimesi ja erinevaid koeri tasub kutsikatele tutvustada reipas taktis. Uued erinevad turvalised olukorrad arendavad kutsika iseloomu tõsiselt palju. Mängimist ja kutsikatetele väljakutsete esitamist tasub samuti alustada varakult. Kasvatajad teevad sageli liialt vähe tegemist kutsikatega enne loovutust ja siis jääb kutsikate potentsiaalist palju kasutamata. Uus kodu peaks jätkama sealt, kuhu kasvataja jäi. Ärge kasvatage kutsikaid pudelis, vaid viige nad välja ja jalutama, kohtama uusi olukordi ja maailma.

 

Loe edasi: Ärge kasvatage kutsikaid pudelis - püsti, välja ja jalutama

Nägin head nimekirja kümnest levinuimast veast, mida tehakse koeri pidades. See sobib ka alustajatele. Samas tuli ka meelde vigu, mida juhtub ka vanadel kasvatajatel.

Loe edasi: Vana koerakasvataja 10 suurimat viga

1. Sugutungi puudumine. Ilma selleta ei ole isast. Sageli ei ole sellised koerad ka sarmikad. Ma olen veendunud, et isased, kellel ei ole loomulikku soovi paaritada, on kasutud.

2. Allergiad oma kõikides ilmingutes. Ma olen veendunud, et allergilisi koeri ei tohiks aretuses kasutada. Väga sageli on allergia esimeseks tugevaks märgiks, et koera immuunsüsteem on korrast ära. Allergilised koerad kannatavad ise väga palju ja elu väga allergilise koeraga on piin nii koerale endale kui omanikule. Inimesed peaksid suhtuma allergiatesse palju tõsisemalt.

Loe edasi: 10 asja, mida ma tõukoerte juures vihkan